ALUMNI AWARDS & HONORS
0

AWARDS


86TH ACADEMY AWARDS

AMERICAN HUSTLE
Jay Cassidy (AFI Class of 1976), Editor
Best Film Editing (Nominee)

CAVEDIGGER
Jeffrey Karoff (AFI Class of 1993), Producer/Director
Best Documentary Short Subject (Nominee)

HELIUM
Kim Magnusson (AFI Class of 1991), Producer
Best Live Action Short Film (Winner)


AFI MOVIES OF THE YEAR

AMERICAN HUSTLE
Jay Cassidy (AFI Class of 1976), Editor

CAPTAIN PHILLIPS
Jacques Haitkin (AFI Class of 1973), Camera Operator: "C" Camera
David Schmalz (AFI Class of 1984), Video Assist Operator

FRUITVALE STATION
Rachel Morrison (AFI Class of 2006), Cinematographer

GRAVITY
David Schmalz (AFI Class of 1984), Video Assist Operator

SAVING MR. BANKS
Ian Fox (AFI Class of 1982), Camera Operator: "A" Camera
Paul McIlvaine (AFI Class of 1981), Gaffer


AFI TV PROGRAMS OF THE YEAR

THE AMERICANS
John Dahl (AFI Class of 1982), Director
Daniel A. Valverde (AFI Class of 1988), Editor

GAME OF THRONES
Anthony Leonardi (AFI Class of 2005), Concept Artist
Lindsay McClung (AFI Class of 2012), Visual Effects Production Assistant

THE GOOD WIFE
Jacqueline Hoyt (AFI Class of 2002), Screenwriter/Supervising Producer
Matthew Kregor (AFI Class of 1999), Editor
Katy Skjerping (AFI Class of 2008), Assistant Editor

HOUSE OF CARDS
Carl Franklin (AFI Class of 1986), Director
Douglas A. Mowat (AFI Class of 1984), Set Decorator
Byron Smith (AFI Class of 2002), Editor

MAD MEN
Jennifer Getzinger (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Director
Nathaniel Smith (AFI Class of 2006), Associate Producer
Chris Manley (AFI Class of 1994), Cinematographer
Christopher Gay (AFI Class of 2006), Editor
Erin Magill (AFI Class of 2012), Art Department Production Assistant
Larry Edwards (AFI Class of 1991), Key Rigging Grip
Michael Martino (AFI Class of 1984), First Assistant "A" Camera: Additional Photographer
Frankie Martinez (AF Class of 2004), Lighting Technician

MASTERS OF SEX
Michael Dinner (AFI Class of 1979), Director
Jennifer Getzinger (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Director
Aaron Bowen (AFI Class of 2001), First Assistant Camera
Juliette Edwards (AFI Class of 2011), Post-Production Assistant

ORANGE IS THE NEW BLACK
Uta Briesewitz (AFI Class of 1994), Director
Jennifer Getzinger (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Director
Lesli Linka Glatter (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1982), Director
Sian Heder (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Screenwriter
Tim Boettcher (AFI Class of 1984), Editor
Nick Sinnott (AFI Class of 2009), Tracking Artist

SCANDAL
Ron Underwood (AFI Class of 1975), Director
Kate Weddle (AFI Class of 2013), Art Department Assistant
Jack Messitt (AFI Class of 1994), Camera Operator

VEEP
Allison Jones (AFI Class of 1981), Casting Director


65TH PRIMETIME EMMY AWARDS

AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
Bradley Buecker (AFI Class of 2003), Co-Executive Producer
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Brad Falchuk (AFI Class of 1996), Executive Producer
Outstanding Miniseries or Movie (Nominee)

AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
Juan Ruiz-Anchia (AFI Class of 1979), Cinematographer
Outstanding Main Title Design (Nominee)

AMERICAN MASTERS: "Mel Brooks: Make a Noise"
Robert Trachtenberg (AFI Class of 1985), Director/Editor
Outstanding Directing for Nonfiction Programming (Winner)
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming (Nominee)

THE AMAZING RACE: "Be Safe and Don't Hit a Cow"
Petr Cikhart (AFI Class of 2012), Camera
Outstanding Cinematography for Reality Programming (Nominee)

BANSHEE: "Pilot"
Nick Sinnott (AFI Class of 2009), VFX Artist
Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role (Winner)

THE BIG BANG THEORY
Eric Kaplan (AFI Class of 1998), Co-Executive Producer
Jim Reynolds (AFI Class of 2001), Co-Executive Producer
Outstanding Comedy Series (Nominee)

DA VINCI'S DEMONS: "The Lovers"
Shalena Oxley-Butler (AFI Class of 2007), VFX Producer
Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role (Nominee)

ELEMENTARY
Benji Bakshi (AFI Class of 2009), Cinematographer
Outstanding Main Title Design (Nominee)

HOMELAND
Gideon Raff (AFI Class of 2003), Executive Producer
Outstanding Drama Series (Nominee)

HOMELAND: "Q&A"
Lesli Linka Glatter (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1982), Director
Outstanding Directing for a Drama Series (Nominee)

MAD MEN: "The Doorway"
Chris Manley (AFI Class of 1994), Cinematographer
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Nominee)

OPRAH'S MASTER CLASS
Annetta Marion (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Supervising Producer
Outstanding Informational Series or Special (Nominee)

POLITICAL ANIMALS
Ellen Burstyn (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1974), Actress
Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or Movie (Winner)

VEEP
Allison Jones (AFI Class of 1981), Casting Director
Outstanding Casting for a Comedy Series (Nominee)

THE VOICE
Lee Metzger (AFI Class of 2000), Executive Producer
Outstanding Reality Competition Program (Winner)

THE VOICE: "Live Final Performances (Season 3)"
Guido Frenzel (AFI Class of 1994), Camera
Scott Kaye (AFI Class of 1979), Camera
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series (Nominee)


GUILD AWARDS


64TH ANNUAL AMERICAN CINEMA EDITORS (ACE) EDDIE AWARDS

AMERICAN HUSTLE
Jay Cassidy (AFI Class of 1976), Editor
Best Edited Feature Film – Comedy or Musical (Winner)


28TH ANNUAL AMERICAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS (ASC) AWARDS

ALPHA HOUSE: "Pilot"
Matthew J. Lloyd (AFI Class of 2009), Cinematographer
Half-Hour Television Episodic Series (Nominee)


18TH ANNUAL ART DIRECTORS GUILD (ADG) AWARDS

CALIFORNICATION: "The Unforgiven"
Ray Yamagata (AFI Class of 1998), Production Designer
Half-Hour Single-Camera Television Series (Nominee)

CALL OF DUTY: GHOSTS: "Epic Night Out"
Todd Cherniawsky (AFI Class of 1993), Production Designer
Commercial, PSA, Promo, and Music Video (Winner)

H+: THE DIGITAL SERIES: "Visions of What's to Come"
Andres Cubillan (AFI Class of 2008), Production Designer
Short Format, Live Action Series (Nominee)


66TH ANNUAL DIRECTORS GUILD OF AMERICA (DGA) AWARDS

HOMELAND: "The Star"
Lesli Linka Glatter (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1982), Director
Dramatic Series (Nominee)

KILLING KENNEDY
Nelson McCormick (AFI Class of 1985), Director
Movies for Television and Miniseries (Nominee – Directorial Team)

THE SOUND OF MUSIC LIVE!
Jeffrey M. Markowitz (AFI Class of 1995), Stage Manager
Movies for Television and Miniseries (Nominee)

THE 67TH ANNUAL TONY AWARDS
Jeffrey M. Markowitz (AFI Class of 1995), Stage Manager
Variety/Talk/News/Sports – Specials (Winner – Directorial Team)

TOP CHEF: "Glacial Gourmand"
Paul Starkman (AFI Class of 1998), Director
Reality Programs (Nominee)


25TH ANNUAL PRODUCERS GUILD OF AMERICA (PGA) AWARDS

AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
Bradley Buecker (AFI Class of 2003), Co-Executive Producer/Director/Editor
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Brad Falchuk (AFI Class of 1994), Executive Producer/Director/Screenwriter
Long-Form Television (Nominee)

THE VOICE
Lee Metzger (AFI Class of 2000), Executive Producer
Competition Television (Winner)

A PLACE AT THE TABLE
Lori Silverbush (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2000), Producer/Director
Documentary Theatrical Motion Picture (Nominee)


2014 WRITERS GUILD OF AMERICA (WGA) AWARDS

CONAN
Todd Levin (AFI Class of 2003), Screenwriter
Television – Comedy/Variety Series (Nominee)

THE GOOD WIFE
Jacqueline Hoyt (AFI Class of 2002), Screenwriter
Television – Drama Series (Nominee)

ORANGE IS THE NEW BLACK
Sian Heder (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Screenwriter
Television – Comedy Series (Nominee)
Television – New Series (Nominee)

ORANGE IS THE NEW BLACK: "Lesbian Request Denied"
Sian Heder (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Screenwriter
Television – Episodic Comedy (Nominee)

PARKS AND RECREATION
Alexandra Rushfield (AFI Class of 1998), Screenwriter
Television – Comedy Series (Nominee)

SPOOKSVILLE: "The Haunted Cave"
Jim Krieg (AFI Class of 1992), Screenwriter
Television – Children's Episodic & Specials (Nominee)



ADDITIONAL AWARDS AND HONORS


41ST ANNIE AWARDS

THE SIMPSONS: "Treehouse of Horror XXIV"
Guy Davis (AFI Class of 1998)
Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production (Nominee)

STAR TREK INTO DARKNESS
Michael Balog (AFI Class of 1986)
Animated Effects in a Live Action Production (Winner)


56TH ANNUAL ARIEL AWARDS

LA JAULA DE ORO
Diego Quemada-Díez (AFI Class of 2001), Producer/Director/Screenwriter
Best Picture (Winner)
Best First Work (Winner)
Best Original Screenplay (Winner)
Best Editing (Winner)
Best Cinematography (Winner)
Best Sound (Winner)
Best Original Score (Winner)
Best Director (Nominee)
Best Art Direction (Nominee)
Best Visual Effects (Nominee)


2014 BAFTA LOS ANGELES STUDENT FILM AWARDS

INTERSTATE
Camille Stochitch (AFI Class of 2013), Director/Screenwriter
Student Film (Finalist)


41ST ANNIE AWARDS

INTERSTATE
Camille Stochitch (AFI Class of 2013), Director/Screenwriter
Student Film (Finalist)


CANADIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS AWARDS

THE ARCHIVIST
Guy Godfree (AFI Class of 2011), Cinematographer
Dramatic Short Cinematography (Winner)


31ST ANNUAL CAUCUS FOR PRODUCERS, WRITERS & DIRECTORS AWARDS

Lesli Linka Glatter (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1982)
Director of the Year Award (Winner)

INTERSTATE
Brett Myer (AFI Class of 2013), Producer
Caucus Foundation Student Film Award (Grant Recipient)


50TH ANNUAL CINEMA AUDIO SOCIETY (CAS) AWARDS

Ed Zwick (AFI Class of 1975), Producer/Director/Screenwriter
CAS Filmmaker Award (Winner)


35TH COLLEGE TELEVISION AWARDS

YOUNG AMERICANS
Alejandro Torroja (AFI Class of 2013), Producer
Kevin Lacy (AFI Class of 2013), Director/Screenwriter
Kristin Fieldhouse (AFI Class of 2013), Cinematographer
Lilly Urban (AFI Class of 2013), Editor
Elena Cozlovschi (AFI Class of 2013), Production Designer
Drama (Second Place Winner)


19TH ANNUAL CRITICS' CHOICE MOVIE AWARDS

AMERICAN HUSTLE
Jay Cassidy (AFI Class of 1976), Editor
Best Editing (Nominee)

BLACKFISH
Manuel Oteyza (AFI Class of 1990), Producer
Best Documentary Feature (Nominee)

PACIFIC RIM
Michael Balog (AFI Class of 1986), Creature Supervisor: Industrial Light & Magic
Best Visual Effects (Nominee)


4TH ANNUAL CRITICS' CHOICE TELEVISION AWARDS

AMERICAN HORROR STORY: COVEN
Bradley Buecker (AFI Class of 2003), Executive Producer
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Brad Falchuk (AFI Class of 1996), Executive Producer
Alfonso Gomez-Rejon (AFI Class of 1995), Co-Executive Producer
Best Mini-Series (Nominee)

THE BIG BANG THEORY
Eric Kaplan (AFI Class of 1998), Co-Executive Producer
Jim Reynolds (AFI Class of 2001), Co-Executive Producer
Best Comedy Series (Nominee)

FLOWERS IN THE ATTIC
Ellen Burstyn (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1974)
Best Supporting Actress in a Movie or Mini-Series (Nominee)

KILLING KENNEDY
Nelson McCormick (AFI Class of 1985), Director
Best Movie (Nominee)

THE NORMAL HEART
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Best Movie (Nominee)

THE TRIP TO BOUNTIFUL
Cicely Tyson (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1977)
Best Actress in a Movie or Mini-Series (Nominee)

TRUE DETECTIVE
Steve Golin (AFI Class of 1981), Executive Producer
Best Drama Series (Nominee)

THE VOICE
Lee Metzger (AFI Class of 2000), Executive Producer
Best Reality Series – Competition (Nominee)


2013 DGA STUDENT FILM AWARDS

DIRTY LAUNDRY
Aaron Martinez (AFI Class of 2013), Director
Latino – West Region (Winner)

NINI
Melissa Hickey (AFI Class of 2013), Director
Woman – West Region Jury Award (Winner)


2014 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARDS

COMPUTER CHESS
Matthias Grunsky (AFI Class of 2000), Cinematographer
Best Cinematography (Nominee)

IF YOU BUILD IT
Patrick Creadon (AFI Class of 1993), Director
Bright Future Award (Winner)


71ST ANNUAL GOLDEN GLOBE AWARDS

AMERICAN HORROR STORY: COVEN
Brad Falchuk (AFI Class of 1994), Executive Producer/Director/Screenwriter
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Bradley Buecker (AFI Class of 2003), Co-Executive Producer/Director/Editor
Alfonso Gomez-Rejon (AFI Class of 1997), Co-Executive Producer/Director
Best TV Movie or Mini-Series (Nominee)

THE BIG BANG THEORY
Eric Kaplan (AFI Class of 1998), Co-Executive Producer/Screenwriter
Jim Reynolds (AFI Class of 2001), Co-Executive Producer/Screenwriter
Best Television Series – Comedy or Musical (Nominee)

PARKS AND RECREATION
Alexandra Rushfield (AFI Class of 1998), Co-Executive Producer/Screenwriter
Best Television Series – Comedy or Musical (Nominee)


29TH ANNUAL IDA DOCUMENTARY AWARDS

A PLACE AT THE TABLE
Lori Silverbush (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2000), Producer/Director
Pare Lorentz Award (Winner)

BLACKFISH
Manuel Oteyza (AFI Class of 1990), Producer
Best Feature Award (Nominee)


INTERNATIONAL PRESS ACADEMY SATELLITE AWARDS

AMERICAN HORROR STORY: COVEN
Brad Falchuk (AFI Class of 1994), Executive Producer/Director/Screenwriter
Dante Di Loreto (AFI Class of 1991), Executive Producer
Bradley Buecker (AFI Class of 2003), Co-Executive Producer/Director/Editor
Alfonso Gomez-Rejon (AFI Class of 1997), Co-Executive Producer/Director
Best TV Movie or Mini-Series (Nominee)

AMERICAN HUSTLE
Jay Cassidy (AFI Class of 1976), Editor
Best Film Editing (Winner)

THE BIG BANG THEORY
Eric Kaplan (AFI Class of 1998), Co-Executive Producer/Screenwriter
Jim Reynolds (AFI Class of 2001), Co-Executive Producer/Screenwriter
Best Television Series – Comedy or Musical (Nominee)

BLACKFISH
Manuel Oteyza (AFI Class of 1990), Producer
Best Motion Picture – Documentary (Winner)

GRIMM
Norberto Barba (AFI Class of 1990), Executive Producer/Director
Best TV Movie or Mini-Series (Nominee)

HOMELAND
Gideon Raff (AFI Class of 2003), Executive Producer/Screenwriter
Lesli Linka Glatter (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1982), Co-Executive Producer/Director
Best Television Series – Drama (Nominee)

THE WALKING DEAD
Sang Kyu Kim (AFI Class of 2006), Producer
Best TV Movie or Mini-Series (Nominee)


LEO AWARDS 2014

STRESS POSITION
Amy Belling (AFI Class of 2010), Executive Producer/Cinematographer
Best Motion Picture (Nominee)
Best Cinematography in a Motion Picture (Nominee)

WITCHES OF EAST END
Maggie Friedman (AFI Class of 1998), Executive Producer/Screenwriter
Josh Reims (AFI Class of 1994), Producer/Screenwriter
Turi Meyers (AFI Class of 1986), Co-Executive Producer/Screenwriter
Best Dramatic Series (Nominee)


2013 NATIONAL BOARD OF REVIEW AWARDS

CASTING BY
Heidi Levitt (AFI Class of 1987), Cast – Herself
Chris Burgon (AFI Class of 2008), Additional Cinematographer
Top Documentaries

DALLAS BUYERS CLUB
Javiera Varas (AFI Class of 2006), Art Director
Top Independent Films

FRUITVALE STATION
Rachel Morrison (AFI Class of 2006), Cinematographer
Top Films

GRAVITY
David Schmalz (AFI Class of 1984), Video Assist Operator
Top Films

IN A WORLD...
Seamus Tierney (AFI Class of 2004), Cinematographer
Top Independent Films

SAVING MR. BANKS
Ian Fox (AFI Class of 1982), Camera Operator: "A" Camera
Paul McIlvaine (AFI Class of 1981), Gaffer
Top Films

THE SECRET LIFE OF WALTER MITTY
Stuart Cornfeld (AFI Class of 1975), Producer
Top Films

THE SPECTACULAR NOW
Linda Sena (AFI Class of 2001), Production Designer
Top Independent Films

TWENTY FEET FROM STARDOM
Catherine Goldschmidt (AFI Class of 2009), Additional Photography
Meena Singh (AFI Class of 2009), Camera Operator
Phillip Welch (AFI Class of 2010), Assistant Editor
Top Documentaries


45TH NAACP IMAGE AWARDS

BLUE CAPRICE
Zach Horton (AFI Class of 2005), Associate Producer
Outstanding Independent Motion Picture (Nominee)

BOARDWALK EMPIRE
Jeremy Podeswa (AFI Class of 1984), Director
Outstanding Drama Series (Nominee)

DALLAS BUYERS CLUB
Javiera Varas (AFI Class of 2006), Art Director
Outstanding Independent Motion Picture (Nominee)

DARK GIRLS
Bill Duke (AFI Class of 1978), Executive Producer/Director
Cheryl Bedford (AFI Class of 1990), Line Producer
Carl Bartels (AFI Class of 1990), Cinematographer
Outstanding Documentary   Television (Nominee)

FRUITVALE STATION
Rachel Morrison (AFI Class of 2006), Cinematographer
Outstanding Motion Picture (Nominee)
Outstanding Independent Motion Picture (Winner)

THE GOOD WIFE
Jacqueline Hoyt (AFI Class of 2002), Screenwriter/Supervising Producer
Matthew Kregor (AFI Class of 1999), Editor
Outstanding Drama Series (Nominee)

GREY'S ANATOMY
Ron Underwood (AFI Class of 1975), Director
Joseph D. Urbanczyk (AFI Class of 1981), Additional Camera Operator
Outstanding Drama Series (Nominee)

HOUSE OF CARDS: "Chapter 11"
Carl Franklin (AFI Class of 1986), Director
Outstanding Directing in a Drama Series (Nominee)

HOUSE OF LIES
Tirsa Hackshaw (AFI Class of 1994), Editor
Ray Yamagata (AFI Class of 1998), Art Director
Outstanding Comedy Series (Nominee)

"Mom & Me & Mom"
Maya Angelou (AFI Directing Workshop for Women, Class of 1974)
Outstanding Literary Work   Biography/Autobiography (Nominee)

THE NEW BLACK
Yvonne Welbon (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2001), Producer
Outstanding Documentary   Theatrical (Nominee)

OPRAH PRESENTS: MASTER CLASS
Annetta Marion (AFI Directing Workshop for Women, Class of 2005), Director/Supervising Producer
Rachel Morrison (AFI Class of 2006), Cinematographer
Outstanding Variety (Nominee)

RICHARD PRYOR: OMIT THE LOGIC
Paul Schrader (AFI Class of 1969), Cast   Himself
Outstanding Documentary   Television (Winner)

SCANDAL
Ron Underwood (AFI Class of 1975), Director
Kate Weddle (AFI Class of 2013), Art Department Assistant
Jack Messitt (AFI Class of 1994), Camera Operator
Outstanding Drama Series (Winner)

THE SOUL MAN
Paul McIlvaine (AFI Class of 1981), Best Boy Electric
Outstanding Comedy Series (Nominee)

TWENTY FEET FROM STARDOM
Catherine Goldschmidt (AFI Class of 2009), Additional Photography
Meena Singh (AFI Class of 2009), Camera Operator
Phillip Welch (AFI Class of 2010), Assistant Editor
Outstanding Documentary   Theatrical (Nominee)

THE VOICE
Lee Metzger (AFI Class of 2000), Executive Producer
John M. Larson (AFI Class of 2001), Editor
Outstanding Reality Series (Nominee)


POINT HONORS NEW YORK

Neal Baer (AFI Class of 1983)
Point Foundation Leadership Award (Winner)


2013 ANNUAL SOCIETY OF CAMERA OPERATORS (SOC) AWARDS

SAVING MR. BANKS
Ian Fox (AFI Class of 1982), Camera Operator: "A" Camera
Camera Operator of the Year – Feature Film (Nominee)


41ST ANNUAL STUDENT ACADEMY AWARDS

INTERSTATE
Camille Stochitch (AFI Class of 2013), Director/Screenwriter
Narrative (Bronze Medal)

WAY IN RYE
Goran Stankovic (AFI Class of 2013), Director
Narrative (Finalist)



FILM FESTIVALS


AFI DOCS 2014

DINOSAUR 13
Kristin Donnan (AFI Class of 1988), Novel by ("Rex Appeal")
Features

HEAVEN ADORES YOU
West McDowell (AFI Class of 2010), Associate Producer
Features

THE LION'S MOUTH OPENS
Sabrina Doyle (AFI Class of 2012), Co-Producer
Nick Higgins (AFI Class of 2002), Co-Producer/Cinematographer
Shorts

WE ARE THE GIANT
Diane Becker (AFI Class of 2006), Line Producer
Erikka Yancy (AFI Class of 2006), Archival Coordinator
Features

WHEN THE GARDEN WAS EDEN
Doug Ellin (AFI Class of 1992), Executive Producer
Features


67TH ANNUAL CANNES FILM FESTIVAL

COLD IN JULY
Alejandro De Leon (AFI Class of 2010), Unit Production Manager
Director's Fortnight – Features

WHIPLASH
Sharone Meir (AFI Class of 1993), Cinematographer
Director's Fortnight – Features


2014 SUNDANCE FILM FESTIVAL

THE BETTER ANGELS
Terrence Malick (AFI Class of 1969), Producer
Matthew J. Lloyd (AFI Class of 2009), Cinematographer
New Frontier Films

CHAPEL PERILOUS
David Henry Gerson (AFI Class of 2015), Producer
Short Films – U.S. Narrative
Shorts Audience Award (Winner)

COLD IN JULY
Alejandro De Leon (AFI Class of 2010), Unit Production Manager
U.S. Dramatic Competition

COOTIES
Brett Bachman (AFI Class of 2011), Editor
Jon Jorgensen (AFI Class of 2011), Assistant Editor
Park City at Midnight

DIFRET
Monika Lenczewska (AFI Class of 2008), Cinematographer
World Cinema Dramatic Competition
World Cinema Dramatic Audience Award (Winner)

DINOSAUR 13
Kristin Donnan (AFI Class of 1988), Novel by ("Rex Appeal")
U.S. Documentary Competition

FED UP
Yoko Okumura (AFI Class of 2014), Associate Producer
U.S. Documentary Competition

GOD HELP THE GIRL
Susan Johnson (AFI Class of 2000), Co-Executive Producer
World Cinema Dramatic Competition
World Cinema Dramatic Special Jury Prize for Best Ensemble (Winner)

THE GUEST
Tom Hammock (AFI Class of 2004), Production Designer
Andrew Spieler (AFI Class of 2009), First Assistant Director
Megan Hutchison (AFI Class of 2005), Graphic Designer
Irina Popov (AFI Class of 2012), Accounting Clerk
Goran Stankovic (AFI Class of 2013), Production Assistant
Park City at Midnight

IMPERIAL DREAMS
Monika Lenczewska (AFI Class of 2008), Cinematographer
NEXT
Best of NEXT Audience Award (Winner)

JONATHAN'S CHEST
Jeff Powers (AFI Class of 2009), Cinematographer
Short Films – U.S. Narrative

LAGGIES
Steve Golin (AFI Class of 1981), Producer
Premieres

THE LION'S MOUTH OPENS
Sabrina Doyle (AFI Class of 2012), Co-Producer
Nick Higgins (AFI Class of 2002), Cinematographer
Short Films – Documentary

LITTLE ACCIDENTS
Rachel Morrison (AFI Class of 2006), Cinematographer
Premieres

LOCKE
Haris Zambarloukos (AFI Class of 1994), Cinematographer
Spotlight

LOVE IS STRANGE
Affonso Gonçalves (AFI Class of 1993), Editor
Premieres

THE ONE I LOVE
Charlie McDowell (AFI Class of 2006), Executive Producer/Director
Justin Lader (AFI Class of 2008), Screenwriter
Theresa Guleserian (AFI Class of 2006), Production Designer
Premieres

ONLY LOVERS LEFT ALIVE
Affonso Gonçalves (AFI Class of 1993), Editor
Spotlight

SONG ONE
John Guleserian (AFI Class of 2005), Cinematographer
U.S. Dramatic Competition

WE ARE THE GIANT
Diane Becker (AFI Class of 2006), Line Producer
Erikka Yancy (AFI Class of 2006), Archive Coordinator
Documentary Premieres

WHIPLASH
Sharone Meir (AFI Class of 1993), Cinematographer
U.S. Dramatic Competition
U.S. Dramatic Grand Jury Prize (Winner)
U.S. Dramatic Audience Award (Winner)

WHITE BIRD IN A BLIZZARD
Sandra Valde-Hansen (AFI Class of 2006), Cinematographer
Premieres

Past Years
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006

AFI Membership
AFI honoring the year best in television and film